Biofilní design ve vaší domácnosti - vnášení přírody do interiéru

Biofilní design ve vaší domácnosti - vnášení přírody do interiéru

V dnešním rychlém a technologiemi ovládaném světě je stále důležitější hledat způsoby, jak se znovu spojit s přírodou. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je biofilní design, koncept, který vnáší prvky přírody do domova a vytváří tak harmonický a omlazující životní prostor. V tomto příspěvku na blogu se seznámíme se zázraky biofilního designu a s tím, jak proměnit svůj domov v oázu klidu.

Co je biofilní design?

Biofilní design je přístup, který usiluje o začlenění přírodních prvků do zastavěného prostředí a podporuje hluboké spojení s přírodou. Přesahuje rámec pouhého přidání několika pokojových rostlin nebo otevření okna kvůli čerstvému vzduchu. Cílem biofilního designu je napodobit vzory, textury, barvy, a dokonce i zvuky přírody, a vytvořit tak plynulé propojení vnitřních a venkovních prostor.

Přírodní design - jak přenést venkovní prostředí do vašeho domova?

Vytvořit biofilní domov je snazší, než si myslíte. Zde je několik praktických tipů, které vám pomohou začít:

 • Otevřete svůj prostor co nejvíce přirozenému světlu. Odstraňte těžké závěsy a použijte průsvitné látky nebo žaluzie, které propouštějí sluneční světlo. Přirozené světlo nejenže zlepšuje estetiku vašeho domova, ale má také mnoho zdravotních výhod.

 • Do každé místnosti umístěte rostliny, od malých květináčů na policích až po závěsné květináče nebo vertikální zahrady. Vyberte si různé druhy rostlin, abyste vytvořili rozmanitou a živou vnitřní zahradu. Rostliny nejenže dodají nádech přirozené krásy, ale také zlepšují kvalitu vzduchu a podporují pohodu.

jak zařídit ložnici podobnou skandinávským domům.

 • Rozhodněte se pro zemité tóny a barvy, které se vyskytují v přírodě. Měkká zelená, teplá hnědá, uklidňující modrá a jemné neutrální barvy mohou navodit uklidňující a klidnou atmosféru. Zvažte použití přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen a bambus, které zvýrazní organický charakter vašeho domova.

 • Na stěnu zavěste obrazy inspirované přírodou, například úchvatné krajiny, botanické ilustrace nebo výjevy z divoké přírody. Tato umělecká díla vám nejen dodají vizuální zajímavost, ale také vám připomenou krásu a klid světa přírody.

Biofilní design - probuďte své smysly

Biofilní design působí na naše smysly různými způsoby:

 • Vizuální smysl: Vizuální podněty, jako je přirozené světlo, zeleň a malebné výhledy , navozují pocit klidu a krásy.

 • Sluchový smysl: Vnímání přírodních zvuků, jako je šumění vody nebo zpěv ptáků, lze zvýšit relaxaci a zamaskovat nežádoucí hluk.

 • Hmat: Použití přírodních materiálů s různými strukturami, jako jsou hladké kameny nebo drsné dřevo, zapojuje náš hmat.

 • Čich: Jemné vůně květin, bylin nebo esenciálních olejů mohou domov provonět uklidňujícími a osvěžujícími vůněmi.

Módní obývací pokoj v roce 2023

Jaké jsou tři výhody biofilního designu?

 • Zlepšení pohody: Bylo prokázáno, že biofilní design snižuje stres, zlepšuje náladu a zvyšuje produktivitu. Přítomnost přírody v interiéru má uklidňující účinek na naši mysl a podporuje celkovou pohodu.

 • Zlepšení kvality ovzduší: Vnitřní rostliny fungují jako přirozené čističky vzduchu, odstraňují škodlivé toxiny a uvolňují kyslík. Čistší vzduch vede k lepšímu zdraví dýchacích cest a příjemnějšímu životnímu prostředí.

 • Spojení s přírodou: Zavedením přírodních prvků do svého domova navážete hlubší spojení s přírodou. Tato kombinace podporuje pocit harmonie, klidu a většího porozumění životnímu prostředí.

 
obývací pokoj v stylu boho
 
Biofilní design
 

Je biofilní design drahý?

Navzdory všeobecnému přesvědčení nemusí začlenění principů biofilního designu do vašeho domova přijít draho. I když některé prvky, jako jsou živé zelené stěny nebo velká střešní okna, mohou být nákladnější, existuje mnoho cenově dostupných možností. Jednoduché doplňky, jako jsou rostliny v květináčích, přírodní materiály a nástěnné grafiky s přírodní tematikou, mohou významně ovlivnit celkový dojem z biofilie , aniž by bylo nutné investovat značné finanční prostředky.

Bydlení uprostřed zeleně a přírodních materiálů

Aplikace biofilního designu do vašeho domova může proměnit váš obytný prostor ve svatyni klidu a pohody. Začleněním přírodních prvků, barev a textur vytvoříte prostředí, které pěstuje hluboké spojení s přírodou. Výhody biofilního designu jsou četné, od lepší pohody a kvality vzduchu až po zvýšený pocit harmonie a uznání pro svět přírody. Proč se tedy nevydat na tuto cestu a nevnést krásu přírody do interiéru?

Čtěte rovněž::